Dijital piyano alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bugünlerde müzik yapmayı düşündüğünüzde, muhtemelen aklınıza gelen ilk enstrüman piyano olmayacaktır. Çünkü piyanoları çoğumuz “fazla lüks” buluruz. Uzun bir süre piyano çalmak bir ayrıcalık olarak kabul edilse de artık pek de öyle olmadığını söyleyebiliriz. Hele ki dijital piyanolardan bahsedebiliyorken! Dijital piyano alırken dikkat edilmesi gereken özellikleri de öğrendiğiniz de piyano çalmaya bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Dijital piyano ve akrabaları, her şeyden önce daha düşük fiyat, akort kararlılığı, yerden ve ağırlıktan tasarruf nedeniyle gerçek bir alternatif haline geldi. Piyano fiyatları sizi endişeye düşürüyorsa bir de dijital piyanolara göz atmanızı önerebiliriz. Dijital piyano modelleri, piyano modelleri arasından öne çıkan enstrümanlardır.

Bu alışveriş rehberi ile sizi dijital bir piyano satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine biraz daha yakınlaştırmak istiyoruz.

Dijital piyano almayı düşünüyorsanız, satın almadan önce şu soruyu cevaplamalısınız: "Dijital piyanomu sadece evde mi çalmak istiyorum yoksa onu taşımam gerekiyor mu?” Eğer kararınızı sabit bir piyanodan yana kullanacaksınız alternatif seçenekler sizin için artacaktır. Ancak taşınabilir piyanolarda ağırlık gibi yan faktörler de belirleyici olacaktır.

Eğer piyanonuzu nerede kullanacağınıza karar verdiyseniz teknik özelliklerini değerlendirebiliriz.

Dijital Piyano Çeşitleri

Dijital piyano, akustik piyanoların seslerini ve hissini mümkün olduğunca mükemmel bir şekilde yeniden üretmeye çalışan elektronik bir piyanodur. Kimi zaman yanlış bir şekilde elektrikli piyano olarak da adlandırılmaktadır. Ancak elektronik piyano tamamen farklı bir piyano türüdür.

Dijital piyanonun en büyük avantajlarından biri, elektronik teknolojisi ile ilgili yenilikler için sınırsız kapasitesidir. Bu sizi en iyi piyanist yapmasa da ilerlemenizi ve keyifli bir öğrenme geçirmenizi sağlayan birçok özellik var. Ayrıca hemen belirtelim özelliklerine ve çeşitlerine göre dijital piyano fiyatları da değişiklik gösterecektir.

Farklı özelliklerine göre değerlendirilen dijital piyano çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Mobilyalı dijital piyanolar
 • Portatif dijital piyanolar
 • Dijital sahne piyanoları
 • Hibrid Piyanolar

En iyi seçimi yapabilmek için şimdi bu kategorileri birlikte inceleyelim.

Mobilyalı Dijital Piyanolar

Mobilya dijital piyano, klasik bir piyanoya tasarımına en benzeyen piyanodur. Bir mobilyanın üzerine yerleştirilmiş bir klavyeden oluşan bu üründe ayrıca 3 adet pedal bulunmaktadır. Güzelliği sebebiyle bir ev için idealdir, genellikle iyi malzemeden yapılır. Ancak bu piyanoyu taşınamaz bir enstrüman yapan boyutunu ve ağırlığını hesaba katmalısınız. Fiyatı da eşdeğer taşınabilir piyanodan daha yüksektir.

Portatif Dijital Piyanolar

Taşınabilir dijital piyano tartışmasız en popüler. Sadece klavye teslim edilir, yani temel hiçbir mobilya veya destek ile teslim edilmez. Bu, bu klavyeleri kolayca taşınabilir ve hatta kullanılmadıklarında enstrümanları kolayca saklayabilir hale getirir. Tuş sayısı genellikle 88'dir ve piyano dokunuşu belirli bir fiyattan başlar. İkincisi, mobilya ile eşdeğerinden çok daha uygun fiyatlı.

Dijital Sahne Piyanoları

Dijital sahne piyanoları genellikle, portatif piyanoya benzer şekilde üretilmektedir. Aralarındaki fark ise dijital sahne piyanolarının ekstra bir ses sistemine sahip olmasıdır. Ya da bir amplifikatör bağlanacak şekilde tasarlanmıştır. Çünkü çoğunda herhangi bir hoparlör bulunmaz.

Hibrid Piyanolar

Hibrid piyano, son nesil bir piyano örneğidir. Ancak Hibrid piyanoların, %100 dijital olmadığını söylemekte fayda var. Hatta akustiktirler diyebiliriz. Ancak akustik sesi kaldırabilen ve böylece “sessiz” çalmaya izin veren entegre bir sisteme sahiptirler. Bu sistem sayesinde dijital çalmaya izin verirler. Ancak orijinal his her zaman korunur. Bu piyanolar, diğer dijital piyanolara kıyasla daha pahalıdır.

Dijital Piyano Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dijital piyano alırken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli husus vardır. Bunlar:

 • Klavye
 • Dokunuş
 • Tuş hassasiyeti gibi çeşitli faktörlerdir.

Klavye

Piyano klavyesinde anahtar sayısı çok önemlidir. Bir klavyede ne fazla ne az tam 88 anahtar bulunmalıdır. Neden 88 tuş derseniz klasik bir cevap duyacaksınız. Çünkü bu sadece bir akustik piyanoda bulunan tuşların sayısıdır.

Düzenli olarak pratik yapmak ve ilerlemek istiyorsanız, zaten benzer boyutlarda bir enstrümana sahip olmanız çok önemlidir. Ancak başlangıç için 61 veya 76 tuşlu bir klavye de satın alabilirsiniz.

Dokunuş

Dijital piyano satın alırken klavye kalitesinden gerçekten ödün vermemelisiniz. Yanlış bir klavye sebebiyle çabucak hayal kırıklığına uğrama ve artık enstrümanınızı çalmak istememe riskiniz vardır.

Bir piyanoda dokunuş hissi oldukça önemlidir. Dijital piyanolar giderek akustik piyanoya dokunma hissine yaklaşıyor. Teknik olarak 3 ana sınıf vardır. Ağırlıklı dokunuş, ağır dokunuş ve piyano (veya çekiç) dokunuşu.

Ağırlıklı veya hafif dokunuştan kaçınılmalıdır çünkü rahatsız edicidir, çok hızlıdır ve dirençsizdir. Yarı-ağır dokunuş ikisi arasındadır. Genellikle giriş seviyesi modellere kurulur.

Piyano dokunuşu seçiminde karar vermenin kolay olmadığını bilmelisiniz. Çünkü her marka kendi teknolojisini yaratmıştır ve bu nedenle farklı bir isme sahiptir. En iyisi deneyerek doğru hissi bulmaktır.

Tuş Hassasiyeti

Dijital piyanolarda tuş hassasiyeti de çok önemlidir. Bir tuşa hafifçe basarak dijital piyano tuşlarının hassas olup olmadığını anlayabilirsiniz. Sabit bir ses geliyorsa hassasiyet yoktur. Bunun çalışması için klasik piyanonun dokunma hassasiyetini aslına uygun olarak yeniden üreten bir sisteme ihtiyacınız var. Yani tuşa ne kadar sert basarsanız ses o kadar yüksek olur. Bazı sesleri diğerlerinden daha az yüksek sesle çalamıyorsanız, çalımınız sıkıcı ve ruhsuz olacak, eşlik edemeyecek, solo çalamayacaksınız.

Dijital Piyano Avantajları Nelerdir?

Dijital piyano şu avantajları sunar:

 • Enstrümanın akordu bozulmaz.
 • Ağırlık ve boyut olarak piyanodan daha küçüktür.
 • Etrafındakileri rahatsız etmeden kulaklıkla çalma imkânı sunar.
 • Piyasada daha düşük maliyetle bulunur.
 • Ses efektlerini ve ses kaydını genişletme imkânı sunar.
 • Ayrıca diğer enstrümanların seslerini yeniden üretebilmektedir.
 • Klavyeyi dijital olarak ikiye bölme imkânı vardır. Böylece örneğin hoca ile öğrenci aynı anda enstrümanı kullanabilmektedir.

Yorum Yap