En İyi Piyano Markaları Nelerdir?

Çalması en keyifli müzik aletlerinden bir tanesi piyanodur. Hem estetik görüntüsü hem de güzel tınısı sayesinde pek çok kişinin ilgi odağı olmaktadır. Eğer sizin de enstrüman seçiminiz piyanodan yanaysa en iyi piyano markalarını merak ediyor olabilirsiniz. Piyano markalarının avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi edinmeden önce piyano çeşitlerini öğrenmeniz gerekebilir.

 • Dijital piyano
 • Akustik piyano
 • Kuyruklu piyano
 • Klasik piyano
 • Duvar piyanosu

Bu çeşitlerin her birine ait piyano çeşitleri farklı modellere sahiptir. Piyano kaliteleri de bu modellere ve üretim şekillerine göre değişiklik gösterebilir. Eğer iyi bir piyano almak istiyorsanız öncelikle ne istediğinize karar vermelisiniz. Çünkü her piyano çeşidi farklı ses aralığına sahiptir. Üstelik piyanonuzu yerleştireceğiniz yer de bu seçimize etki eder. Örneğin; kuyruklu piyanolar diğer piyano çeşitlerine kıyasla daha büyük yer kaplamaktadırlar. Eğer uygun fiyatlı ve kaliteli piyano satın almak istiyorsanız, Cangöz Müzik piyano modelleri sizin için ideal olabilir.

Piyano Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyano almak istediğinizde pek çok noktaya dikkat etmeniz gerekir. Çünkü yanlış bir enstrüman aldığınızda paranızı boşa harcarsınız ve bunun geri dönüşü olmayacaktır. Hem iyi bir ses alabilmek hem de notaları etkili bir şekilde kullanabilmek için kaliteli bir piyano seçebilmeniz önemlidir.

Piyanoların kalitesini belirleyen şey genelde markasıdır. Eğer marka iyiyse en uygun fiyatlı modelleri bile kaliteli olur. Ancak başarılı olmayan bir markayı tercih ederseniz en iyi modeli bile yeterince iyi olmayabilir. Piyano seçiminde markasının yanı sıra dikkat etmeniz gereken başka unsurlar da bulunur.

 • Ses 
 • Dokunuş
 • Ton

Piyanonun yeterince kaliteli olabilmesi için iyi bir ses kalitesine sahip olması gerekmektedir. Gereğinden az ya da çok ses çıkaran piyanolar sizi memnun etmeyebilir. Ayrıca cızırtılı, kesik ya da bozuk ses çıkartan piyanolar da tercih edilmemelidir. Bu nedenle bir piyano satın almadan önce nasıl bir ses çıkardığını öğrenmeniz gerekir.

Piyanoların dokunuşu da piyano seçiminde önemli bir rol oynamaktadır. Çok hafif ve plastik tuşlar iyi bir hissiyata sahip olmazlar. Bu nedenle o tarz tuşları olan piyanoları çalmaya çalıştığınızda iyi bir ses alamazsınız. Piyano tuşları yeterince ağır ve kaliteli olmalıdır.

İyi bir müzik çalabilmek için güzel bir tonu olan enstrüman edinmeniz gerekir. Böylece notaları en doğru şekilde çıkartarak başarılı bir ses elde edebilirsiniz.

Ayrıca satın almak istediğiniz piyanoyu seçmeden önce şu sorulara da cevap bulmanız gerekmektedir:

 • Hangi seviyede piyano çalabiliyorsunuz?
 • Bütçeniz ne kadar?
 • Alacağınız piyanoyu ne kadar süre kullanmak istiyorsunuz?
 • Piyanonuzu koyabileceğiniz alan ne kadar?
 • Hangi tarz piyano istiyorsunuz?

Bu soruların cevabını belirledikten sonra bahsetmiş olduğumuz diğer kriterleri de göz önünde bulundurarak size en uygun piyanoyu seçebilirsiniz.

En İyi Piyano Markaları

Eğer bir piyano almak istiyorsanız markasını özenle seçmeniz gerekir. Çok başarılı olmayan bir markayı tercih ederseniz piyanonuzdan ideal sesi elde edemeyebilirsiniz. Ülkemizde pek çok kaliteli piyano markasına erişebilmeniz mümkündür. Oldukça kaliteli olan en iyi piyano markalarından bazılarını sizler için listeledik.

Bu markaların her biri her bütçe için uygun fiyatlı piyano seçenekleri sunmaktadır. Eğer hangi piyanoyu almak istediğinize hala karar veremediyseniz bu markaların piyano modellerine göz atabilirsiniz. Piyano fiyatları hakkında bilgi almak için de web sitemizi ziyaret edebilir, bize ulaşım sağlayarak merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Piyano ve org arasındaki fark nedir?

Piyanonun tuşlarına bastığınızda içerisinde yer alan teller titreşir ve bu şekilde sesler elde edersiniz. Ancak orgların tuşuna bastığınızda elektronik bir ses elde edersiniz.

Piyano tuşları neden yapılır?

1700’lü yıllarda üretilen ilk piyanolarda gerçek fil dişleri kullanılarak tuş yapılıyordu. Ancak günümüzdeki fabrikalarda çeşitli plastik türlerine şekil verilerek piyano tuşları üretiliyor.

Piyano çalmak ne kadar sürede öğrenilir?

Piyano pek çok müzik aletine kıyasla daha zor gözükebilir. Ancak düzenli ve planlı çalışma sayesinde 3 ile 5 ay arasında öğrenebilmek mümkündür.

Yorum Yap