Gitar Akorları | En Çok Kullanılan Gitar Akorları

Gitar Akorları | En Çok Kullanılan Gitar Akorları

Bir hobi edinmeyi isteyenlerin en çok başvurduğu hobiler arasında ilk sırada gitar çalmayı öğrenmek yer alıyor. Birkaç püf nokta üzerinden rahatça öğrenilebilen bu müzik aletini çalmanın en temel dinamiği kuşkusuz ki, gitar akorları. Çünkü, her şarkı kendine ait notaları bulunduruyor. Bu durum da gitar kullanıcılarının söylenecek şarkı türüne uygun akorlarını yapmasını gerektiriyor. Pek çok kullanıcı, en iyi gitar akorları hakkında araştırma yapıyor. Ancak, çalınmak istenen müzik türüne göre gitar akorları değişkenlik gösterdiğini bilmekte fayda var.

Gitar akorlarını yapmadan önce ilk olarak akorun ne olduğunu bilmek gerekiyor. Bir ses kümesi olan akor, üç ve daha fazla ayrı perdenin çıkardığı ses kümesi olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle, üst üste gelecek perdelerin belirlenmesi, hangi müzik türünün çalınacağına bağlıdır. Gitar çalmayı öğrenmek isteyen kişilerin gitar akorlarını iyi bilmesi gerekmektedir.

Gitar akorlarının şu türleri bulunmaktadır:

 • Klasik gitar akorları
 • Akustik gitar akorları
 • Elektro gitar akorları

Yukarıda yer alan akor türlerini bilmek gitar çalma konusunda seviyenizi arttırmanıza önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

Gitar Akorları Öğrenme

Gitar akorları öğrenme noktasında özellikle de yeni başlayanlar için ilk olarak akorları öğrenmek, daha sonra ise solo tekniklerini öğrenmeleri çok daha faydalı olacaktır. Akorları öğrenirken doğrudan akorları ezberlemenin dışında akorların birbirleri ile nasıl bir şekilde çalıştığını anlamak önemlidir.

Akorlar, gitar çalmada çok önemli bir yere sahiptir. Akorların dışında önemli olan bir diğer faktör ise gitarın kendisidir. Örneğin, gitarın yapıldığı ve özelliklerini aldığı ağacın türü, sahip olduğu teller ve motifler de gitar çalmayı etkileyen faktörler arasında yer alır. Bu faktörler ile gitar akorları birleştiğinde daha kompleks bir çalışma deneyimi gerekecektir.

Akorları öğrenirken işinizi kolaylaştıracak yöntemlerden birisi de gitar şarkı akorları hakkında bilgi edinmek olacaktır. Çalmak istediğiniz şarkının akorlarını belirledikten sonra aşağıdaki faktörlere dikkat edebilirsiniz:

 • Akorlardan gelen seslerin net bir şekilde duyulduğundan emin olun.
 • Akorları çalışırken sürekli olarak elinize bakmayın.
 • Eğer akorları çalışmaya yeni başladıysanız, öncelikle kolay gitar akorları ile ilgili çalışın.
 • Geçişleri yaparken yavaş bir şekilde yapın.
 • Akoru çalarken hangi akoru çaldığınızı ve akorların birbirleri ile olan mantığını anlamaya çalışın.

Gitar akorlarını öğrenirken yukarıda yer alan maddelere dikkat etmek daha kolay bir şekilde akorları öğrenmenizi sağlayacaktır.

 

Gitar Akorlarının Bozuk Sesle Çıkması

Eğer gitar akorlarınız bozuk sesle çıkıyorsa, bunun birkaç nedeni olabilir. Örneğin, akor perdelerin yeterince güçlü bir şekilde basmamak akorun sesinin net bir şekilde çıkmamasına neden olabilir. Bu nedenle, gitar tellerine basarak parmaklarınız ile güçlü bir şekilde tellere basmalısınız. Bu esnada kendinizi de yormayacak ama güçlü bir vuruş üzerinde çalışabilirsiniz. Özellikle de başparmağınız ile birlikte yoğun güç vermeden sadece destek olacak bir şekilde tutuşunuzu yapabilirsiniz.

Gitar akorlarınızın bozuk ses çıkarmasının bir diğer sebebi ise akorlarınızın doğru bir şekilde akort edilmemesi olabilir. Eğer gitar akorunuzu doğru bir şekilde yaptığınızı düşünüyorsanız, siz farkında olmadan akorlarınız değişmiş olabilir. Buna ek olarak, doğru akorlara basmıyor olabilirsiniz. Bu nedenle, gitar akorlarını öğrenirken akorları ezberlemek yerine nasıl çalıştıklarını anlamaya çalışmak çok daha faydalı olacaktır.

Her şeyin doğru bir şekilde ayarlandığını düşünüyorsunuz ve akorlar hala bozuk sesle mi çıkıyor? Belki de gitar ritimleri hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değilsiniz. Bu nedenle, bir sesin bozuk geldiğini düşünüyor olabilirsiniz. Akorlarınızı doğru bir şekilde akort etmek için öncelikle gitar notaları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Gitar Akoru Nasıl Yapılır?

Gitar akorlarını yaparken pek çok kaynaktan yardım alabilirsiniz. Gitar profesyonelleri bile akorları ayarlarken farklı kaynaklardan yardım almaktadır. Gitar çalmayı yeni öğrenen bir kişiyseniz, akorları öğrenirken zorlanabilirsiniz. Bunun için gitar akor cihazlarını kullanabilirsiniz. Gitar akor cihazları sayesinde kolay bir şekilde gitarlarınızın akorlarını yapabilirsiniz. Gitar akorları isimleri hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz cihaz ile aynı zamanda gitar tabları hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.

En Çok Kullanılan Gitar Akorları

Gitar akorları hakkında temel bilgilere sahip olduktan sonra geriye en çok kullanılan gitar akorları hakkında bilgi edinmek kalıyor. Özellikle de gitar çalma konusunda yeni biriyseniz, en çok kullanılan gitar akorları ile hızlı bir şekilde pratik yapabilirsiniz. En çok kullanılan gitar akorları ise şunlardır:

 • E Akoru
 • Em Akoru
 • F Akoru
 • Fm Akoru
 • A Akoru
 • B Akoru
 • Bm Akoru

Yukarıda yer alan akorları ile ilgili pratik yaptıktan sonra solo akorlar ile çalışmalar yapabilirsiniz. Bu sayede adım adım ilerleyerek akor konusunda belirli bir seviyeye gelmek mümkün.

Sıkça Sorulan Sorular

Gitar akoru nedir?

En az üç perdenin çıkardığı ses kümesine akor adı verilir.

Gitar akorları nasıl yapılır?

Gitar akorlarını çalınmak istenen müzik türüne göre yapılmaktadır.

Gitar akor cihazı ne işe yarar?

 

Yorum Yap