Gitar Teli Nasıl Değiştirilir? Gitar Teli Değiştirme Rehberi

Hem Türkiye hem de dünya genelinde gitar çalan kişi sayısı oldukça fazladır. Son zamanlarda yayınlanan bir çalışmaya göre insanların neredeyse %50’si, yakın çevresinde gitar çalan biri olduğunu belirtmiştir. Hal böyle olunca gerek gitar çalmaya gerek gitar bakımına ilişkin merak edilen pek çok bilgi mevcuttur. Özellikle gitar çalmaya yeni başlayan insanlar, gitar teli değiştirme sürecini sık sık merak etmektedir.

Gitar teli değiştirme; gitar çalmaya yeni başlayan kişiler için de uzun süredir çalan kişiler için de gerekli bir bakım yöntemidir. Gitar teli takma ve değiştirme biçimleri gitarın türüne göre değişebilmektedir. Tellere zarar vermemek adına dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek için sizler de yazımızı okuyabilirsiniz.  

Gitar Teli Değiştirme

Gitar teli değiştirerek yenilerini takmak çoğu zaman gereklidir. Bu gerekliliğin birtakım nedenleri bulunmaktadır. Gitar teli:

 • Gitarı kullanırken temizlik ve bakımının yapılma sıklığı
 • Gitarı kullanım sıklığı
 • Gitar telinin kalitesine göre belirli aralıklarda yenilenmelidir.

Gitar teli değiştirme için ilk adım eski tellerin sökülmesidir. Sökme işlemini, eski telleri tekrar kullanıp kullanmayacağınıza göre yapabilirsiniz. Tekrar değerlendirmek istenilen teller, teker teker gitardan sökülmelidir. Çöpe atacağınız teller içinse makasla keserek eski teli çıkarma işini kolaylaştırabilirsiniz. Bir daha kullanmayacağınız telleri gitarın yuvarlak kısmından kesebilirsiniz. Öte yandan, telleri sökme işlemi daha çok önerilmektedir.

Gitar Teli Nasıl Takılır?

Pek çok uzman gitar teli değiştirme sırasında eski tellerin sökülerek ayrılmasını önermektedir. Eski telleri gitardan sökerek ayırmanız, gitarın güvenliği açısından da daha avantajlı olacaktır. Burgu kısmından gevşettiğiniz telleri sökmek daha kolaydır. Teller gevşedikten sonra köprü bölümünde yer alan düğümleri çözerek teli çıkarabilirsiniz. Teller çıkarıldıktan sonra geriye kalan tek işlem yeni tellerin takılmasıdır. Köprünün üstündeki çentiklere denk gelecek şekilde yeni teli yerleştirin. Bu kısımda bulunan ufak, yuvarlak boşluğa işaret parmağınızın üçte ikisini kaplayacak uzunlukta teli geçirin. Bu aşamada, tellerin olması gereken yerde olduğundan ve boştaki telin burgulara yetiştiğinden emin olmanız gerekmektedir. Eğer her şey olması gerektiği yerde ise telleri sıkıca düğümleme sırası gelmiştir.
Telleri düğümledikten sonra telleri burgulara doğru getirerek burgu ortasında yer alan boşlukları, köprü kısmındaki gibi hafif boşluklar bırakarak düğümlemeniz gerekir. Telleri sardıktan sonra ise işlem bitmiş demektir. Klasik gitarda tel değiştirmek aslında bu kadar kolaydır.

Gitar Teli Takarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gitar teli takmak kolay görünse de dikkat edilmesi gereken belirli noktaları mevcuttur. Gitar teli değiştirirken:

 • Tel sıralaması: Çıkardığınız tellerin yerine yenisini takarken mevcut tel sıralamasına dikkat edin. Sıralamada yer alacak gitar telleri isimleri; 1. Tel “mi”, 2. Tel “si”, 3. Tel “sol”, 4. Tel “re”, 5. Tel “la”, 6. Tel ise “mi” şeklindedir.
 •  Tension: Gitar teli satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, gitar telinin tansiyonudur. Tansiyon, telin çıkaracağı ses rengini belirleyen özelliktir. Sert tansiyon, normal tansiyon, yumuşak tansiyon ve ekstra yumuşak tansiyon opsiyonları mevcuttur. Satın aldığınız gitar teli paketinin üstünde tansiyon bilgisi bulunmaktadır.
 • Elektro gitar teli değiştirme, klasik gitar teli değiştirmekten daha zor olabilmektedir. Değiştirme işlemini kolaylaştırması adına tel sarma aleti önerilmektedir. Bu aparat ile elektro gitar teli değiştirmek, klasik gitarda olduğu gibi kolaylaşacaktır.  

Gitar Teli Fiyatları

Gitar teli fiyatları; telin markasına, hangi tür gitar teli olduğuna, gitar teli markaları ve teli satın alacağınız yere göre değişebilmektedir. Bu noktada Cangöz Müzik, hem bütçe dostu hem de kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Gitar teli fiyatları hakkında en güncel bilgilere Cangöz Müzik üzerinden ulaşabileceğiniz tel çeşidi oldukça fazladır. Cangöz Müzik mağazasında:

 • Elektro gitar
 • Klasik gitar
 • Bas gitar
 • Akustik gitar
 • Flamenko gitar
 • Ukulele ve daha pek çok çeşit enstrüman teli mevcuttur.

Sık Sorulan Sorular

Gitar teli ne sıklıkla değiştirilir?

Gitar telinin değiştirilme sıklığı, kullanıldığı sıklığa bağlı olarak değişebilmektedir. Fakat önerilen değiştirme süresi 6 ay civarıdır.

Gitar telleri değiştirilmeli mi?

Gitar çalmadan önce ellerin yıkanması gibi önlemler teli belirli süre ile koruyabilir. Öte yandan aldığınız önlemlere rağmen belirli aralıklarla gitar tellerinin değiştirilmesi önerilmektedir.

Gitar teli nerede değiştirilir?

Gitar tellerini gerekli araçları edinerek kendiniz değiştirebilirsiniz. Ayrıca gitar kursları, gitar satan yerler ve benzeri yerlerde gitar tellerinizi ücret karşılığında değiştirtebilirsiniz.

 

Yorum Yap