Kalimba Nedir?

Son dönemde popüler olan Kalimba, baş parmak piyanosu olarak da bilinen Afrika kökenli bir müzik aletidir. Tuşlu müzik aletleri sınıfında yer alan Kalimba, özellikle pandemi zamanında oldukça popüler bir hal aldı. Bu nedenden dolayı Kalimba ismini duyan birçok kişi “Kalimba nedir? Kalimba ne işe yarar?” sorusunu sormaya başladı. Yerel bir enstrüman olan bu geleneksel müzik aletinin bir diğer adı ise Mbira. Birçok kişi kalimba çalgısı nedir diye merak ederken kalimbanın diğer adı olan mbirayı bilmez. Aslında bu iki isim de aynı çalgıdır.

Kalimba, piyano ve kanun enstrümanları ile aynı mantığa sahip bir müzik aletidir. Enstrümanı kullanmak için öncelikle iki elinizin arasına alıp baş parmaklarınız ile enstrümanda bulunan tuşlara basmanız gerekiyor. Daha sonra ise Kalimba’nın kendisine has o muhteşem sesini duyacaksınız.

Kalimba Fiyatları

Popüler olmaya başlayan diğer her şey gibi Kalimba fiyatları da artmaya başladı. Kalimba ismini duyan ve merak eden birçok kişi enstrümanı satın almak için çeşitli sitelere yöneliyor. Artan bu talep de Kalimba fiyatlarında artışa neden oluyor. Salgın zamanından önce çok daha bütçe dostu olan fiyatları, Kalimba kullanıcıları için de bir anda büyük sürprize yol açtı. Enstrümanı daha önceden kullanan kişiler fiyatların ikiye hatta üçe katlanmasını görünce şaşırmış durumdalar. Öncelikle söylememiz gereken durum ise kalimba fiyatlarında etkili olan önemli bir unsur kalimba çeşitleri.

Kalimba fiyatlarının popülerliği ile ilgili olan bu artışın yanı sıra fiyatlarda etkili olan bir diğer detay ise Kalimba modelleri. Modellere göre değişiklik gösteren Kalimba fiyatları, bu noktada kullanıcıların en uygun modeli seçmesi konusunda da dikkatli olmalarını gerektiriyor. Bir Kalimba satın almadan önce size en uygun modelini seçtiğinizden emin olun. Çünkü enstrümanın fiyatları Kalimba markaları ile ilgili olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Kalimba Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalimba seçmeden önce kalimbanın ne işe yaradığını bilmeniz gerekir.  Kalimba modelleri ve fiyatları arasında kafanız karışık ise Kalimba seçerken dikkat edilmesi gerekenlere önem vermelisiniz. Kalimba seçiminde öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta ise enstrümanın yapımında kullanılan ağaç olacaktır. Çünkü, aletin yapımında kullanılan ağacın kalitesi ve sağlamlığı Kalimba’yı uzun yıllar boyunca kullanmanızı sağlayacaktır. Buna ek olarak, enstrümanın gövdesinde yer alan levha sayısı ve ses delikleri de önemli bir artı olacaktır. Kalimba seçerken dikkat etmeniz gereken diğer noktalar ise şöyle olmalıdır:

  • Seçtiğiniz Kalimba modelinin üzerinde ses deliğinin olması
  • Enstrümanın açılır tuşlu olması kullanımı konusunda kolaylık yaşamanızı sağlayacaktır
  • Açısız ve keskin uçlu tuşlar enstrümanı çalarken zorluk çıkaracaktır
  • Eğer büyük parmaklara sahipseniz, bu noktada 17 tuşlu Kalimba’yı tercih etmemeniz önerilir.

Kalimba seçerken yukarıda yer alan faktörlere dikkat etmek size en uygun modeli seçmenizi sağlayacaktır. Bu sayede hem maddi olarak hem de ergonomik olarak zarara uğramamış olursunuz.

Kalimba Nasıl Öğrenilir?

Kalimba’nın ne olduğunu öğrendikten sonra geriye birçok kullanıcı “Kalimba nasıl öğrenilir?” sorusunun cevabını merak ediyor. Öncelikle, bir enstrümanı en iyi şekilde bir öğretmenden öğreneceğinizin altını çizelim. Ancak, tek başınıza da tekrar ederek enstrüman çalmak öğrenilebilir. Kalimba’yı çalmayı öğrenmek için ise yine tekrar yapmanız gerekiyor. Daha önce de belirtildiği gibi, eğer büyük parmaklara sahip bir kişiyseniz, 17 tuşlu Kalimba almanız önerilmez.

Kalimba’yı çalmak için öncelikle parça parça çalmaya çalışın. Böylelikle tekrar ederek bir sonraki adıma geçmek elinizin alışmasını sağlayacaktır. Bütün bir şarkıyı çalma konusunda alıştığınız zaman hızlı bir şekilde şarkınızı çalabilirsiniz. Bu arada, enstrümanı tutarken sesin oldukça net bir şekilde çıkmasına da dikkat edin. İki elinizin baş parmakları arasında tutacağınız enstrümanın tuşlarına aşırı derecede güç kullanmadan çalabilirsiniz.

Kalimba Önerileri

Kalimba hakkında gerekli araştırmaları yaptıktan sonra bir Kalimba almaya karar verdiyseniz, doğru yerdesiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta ise hangi seviyede olduğunuzdur. Eğer başlangıç seviyesindeyseniz, 17 tuşlu Kalimba modellerini seçebilirsiniz. Ülkemizde de en çok kullanılan Kalimba modeli olan 17 tuşlu Kalimba, başlangıç aşamasında olan kullanıcılar için oldukça idealdir. Eğer Kalimba konusunda daha deneyimli bir kişiyseniz, bu noktada tercihiniz Midex Diduo S-17JY Kalimba modeli olabilir. 17 tuşlu olan profesyonel Kalimba seti olan bu model tecrübeli kişiler için ideal olmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kalimba nedir?

Kalimba, Afrika kökenli bir müzik aletidir. Başparmak piyanosu olarak da bilinir.

Kalimba çalıgısı nedir?

Kalimba çalgısı, kalimbaya verilen bir diğer isimdir. Ayrıca, kalimbaya verilen bir diğer isim de mbiradır.

En çok kullanılan kalimba modeli nedir?

En çok kullanılan kalimba modeli 17 tuşlu kalimba modelidir.

Yorum Yap