Keman Teli Nasıl Takılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Büyük beğeni toplayan enstrümanlar arasında genellikle telli çalgılar yer alıyor. Hem dinlemesi hem de çalması keyifli olan bu telli çalgıların en dikkat çekeni de kemandır. Gerek tasarımı gerekse de verdiği huzur sayesinde bu enstrümana merak sarmış olabilirsiniz. Toplamda 4 adet telden oluşan ve sıkı bir çalışmayla olağanüstü parçalar çalabildiğiniz aletin ana duygusu bu 4 tele bağlıdır. Öncelikle çıkartılan sesin kalitesi ve rahatlığı olmak üzere sesin tonuna kadar birçok etkiyi üzerindeki tellere borçludur. Çok sık kullanımlarda tel kalitesine de bağlı olmak üzere 1 – 2 ayda tel değiştirmek gerekebilir. Keza bu noktada da keman teli nasıl takılır konusunda tereddütler yaşayabilirsiniz. Çoğu kişi bu keman tellerinin zor takıldığına dair yanlış bir izlenime kapılmış durumdadır. Lakin konunun uzmanları bunun bir yanılgıdan ibaret olduğunu belirtiyor. Bizlerde size bu zor görünen ama kolay olan keman telleri nasıl takılır konusunu özetleyeceğiz.

Hangi Durumlarda Keman Tel Değiştirilir?

Keman gibi telli çalgılarda sesin berraklığı, tonu, çalma kolaylığı gibi pek çok şey telin kalitesine bağlıdır. Özellikle de keman gibi bir enstrümanı çalıyorsanız belli aralıklarla keman telleri değiştirilmelidir. Basılan notaların daha sağlıklı ve güçlü olması bu tellerin değişmesiyle mümkündür. Çoğu kişi teller koptuğunda ya da eskidiğinde değiştirmek istiyor ancak farklı durumlarda da keman telleri değiştirilebilir.

  • Tel değişikliği yapmanın ilk nedenlerinden biri keman tellerinin bir ya da bir kaçının kopmasıdır. Bu durum eskimeye bağlı olabileceği gibi darbelerden de kaynaklanabilir. Kaç tel koptuğuna bakmadan tel değiştirme işlemi yapılabilir.
  • Tellerde meydana gelen paslanma ya da oksitlenme gibi durumlarda da değişiklik yapılır. Keza az kullanılan keman telleri sesleri bu nedenle iyi çıkaramaz.
  • Telin sarmal yapısındaki bozulmalardan dolayı yenilenme ihtiyaç duyması da değiştirme sebebidir.
  • Her telin belli bir kullanım süresi vardır. Bu süreyi doldurduysanız da değişim yapmanız gerekebilir. Süreyi belirleyen şey ise telin kalitesine bağlıdır. Eğer standart bir tel kullanıyorsanız 3 aylık süreçlerde değişim yapmalısınız. En iyi keman telleri ise 6 ila 10 ay kullanım ömrüne sahiptir.

Keman Teli Nasıl Takılır?

Keman telleri notaları iyi basabilmek adına oldukça önemlidir. Bu nedenle belirli aralıklarla, herhangi bir deformasyon olmasa bile değiştirmek gerekir. Keza sürekli keman kullanıyorsanız bu durum daha da önemli bir hal alacaktır. Belli nota ve ezgilere bağlı olarak ilerlediğiniz bu enstrümanda profesyonelleştikçe tel değişim sürenizi otomatik olarak anlayabileceksiniz. Özellikle de akort aşamasında sorunlar yaşamaya başlamak sizi yeni tel ihtiyacına itecektir. İlk başlarda keman telini değiştirmekte zorlanmanız da oldukça normal bir durum. Hatta çoğu müzik eğitmeni ilk denemelerde başarısız olmanın kişileri yıldırmaması gerektiğine vurgu yapıyor. Keman telleri nasıl takılır konusunda yaşadığınız tereddüdü aşamalara ayırarak çözebilirsiniz.

Tel kopmalarında, keman üzerinde kalan parçaları ayıklayın

Keman telleri hangi nota üzerinde çalıştığınızla yakında ilişkilidir. Keza iyi akort edilen ve kaliteli bir teli olan kemanlarda istenilen ses kolaylıkla çıkarılabilir. Eğer farklı sebeplerle tellerden biri ya da bir kaçı koparsa ilk yapmanız gereken keman üzerinde kalan tel parçalarını çıkarmaktır. Bunun için burgu kısımlardaki yuvaları kontrol edin. İç kısımlara tel parçası kaçmadığından emin olun ve gerekirse cımbız gibi sivri uçlu bir alet ile parçaları tamamen çıkartın.

Kopmayan telleri sökmeye başlayın

Keman teli  sadece yanlış kullanım sonucu tahrip olmaz. Her telin değişimi de kopma anını beklemeye paralel ilerlemez. Telin kalitesi ve kullanım süresi bu noktada son derece önemlidir. Keman telleri isimleri ve fiyatları ile birbirinden ayrılır. Bu noktada bütçenize göre daha iyi bir tel almak isterseniz ilk olarak kemanınızdaki eski teli sökmelisiniz. Burgu kısımlarından yavaşça eski telinizi gevşetin ve telin tamamen çıktığından elin olarak diğer burgularda da aynı işlemi yapın.

Yeni teli burgu yuvalarına sırasıyla sokun

Yeni aldığınız telin renkli uç kısımlarını burgu üzerinde yer alan deliklerden geçirin. Bu noktada ilk denemede zorlanmanız mümkün. Ancak teli elinizden kaçırmamak için teli taktığınız anda bir kez burguları çevirerek sıkıştırabilirsiniz.

Keman tellerinin toplu ucunu fiks alanına sokun

Bir kısmını taktiğiniz keman tellerinin öbür ucu için fiks kısmana yönelmeniz gerekir. Bu noktada özellikle saat yönünün tersine doğru burgu bölümünü sıkıştırma başlayın. Ancak dikkat etmeniz gereken şeylerden biri telin renkli kısmının tamamen bitmemesi olacaktır. Eğer aldığınız tel çok kaliteli değilse bu aşamada sorun yaşayabilirsiniz. Keza bildiğiniz gibi keman telleri fiyatları bakımından iyi ve kötü olarak ayrılıyor. Kötü olarak adlandırılan tellerin kullanım ömrü kısa olduğu gibi tel değiştirme aşamasında sert bir hareketle kopabilir.

Üst eşik ve köprüyü göz ardı edin

Keman yüzeyinde tellerin geçmesi için hazırlanmış köprüler vardır. İnce çizgiler haline bulunan bu noktaları atlamayın. Telleri sırasıyla bu noktalardan geçirin. Eğer telleri teker teker yerleştirirseniz yerinden oynama ihtimallerini de sıfırlarsınız.

Tel değişimini kontrol etmek adına kemanınızı akort edin

Tüm aşamaları tamamladığınız anda tel değiştirme işleminiz son bulacaktır. Ancak herhangi bir hatayı ya da tel yanlışlığını ancak akort ederek öğrenebilirsiniz. O sebeple işlemleriniz biter bitmez hemen kontrol aşamasına geçin. Keman telleri ve notaları teker teker kontrol ederek akordunuzu gerçekleştirin.

Sık Sorulan Sorular

Keman teli neden değiştirilir?

Notaların daha sağlıklı basılması ve güçlü olması için keman tellerinin değiştirilmesi gerekebilir.

Keman telini değiştirmek zor mudur?

Doğru ve dikkatli adımlar atıldığı sürece keman telini değiştirmek son derece kolaydır. Ancak hassas bir işlem olduğu için profesyonellerden yardım almak mantıklı olacaktır.

Keman teli ne zaman değiştirilir?

Her gün yarım saat keman çalıştığınız düşünüldüğünde, 6 ayda bir kez keman tellerini değiştirmeniz gerekebilir. Bunun yanında değişim süresi, tellerin kalitesine göre de değişebilir.

Yorum Yap