Ukulele Nedir ve Nasıl Çalınır?

Telli çalgılar arasında yer alan ukulele, son dönemde birçok kişi tarafından merak edilen bir enstürman. Gitara benzerliği ile dikkat çeken ukulele, Portekiz’e ait bir enstrümandır. Türkçesi ise “zıplayan pire” anlamına gelir. Dört tele sahip olan ukulele, aynı zamanda perdeli bir çalgıdır. Son zamanlarda yeni bir hobi edinmek isteyen kişiler tarafından oldukça fazla araştırılmaktadır. Tüm bu bilgilerin sonucunda ise birçok kişi ukulele nasıl öğrenilir ya da ukulele öğrenmek kolay mı sorularının cevabını merak etmektedir.

Ukulelenin birçok türü bulunmakta. Modeller arasında size uygun olanı tercih ederek, aradığınıza hitap eden enstürmanı bulabilirsiniz. Bu noktada ukulele çeşitleri hakkında da yeterli seviyede bilgi sahibi olmalısınız.

Ukulele çeşitleri şunlardır:

  • Soprano ukulele
  • Concert ukulele
  • Baritone ukulele

Yukarıda yer alan ukulele türleri hakkında bilgi edinmek kendinize en uygun modeli seçmenizi sağlayacaktır. Böylelikle, yeni başlayacağınız bu hobinizde en kısa sürede gelişim kaydedebilirsiniz.

Ukulele Çeşitleri; 

Soprano Ukulele

Kullanımı oldukça yaygın olan soprano ukuleler, standart bir boya sahiptir. Özellikle, müzik dükkanlarında gördüğümüz tavana asılı şekilde ukulelerdir. Soprano ukulelerin özellikleri arasında dar bir klavye kısmına sahip olması yer alıyor. Bu nedenle, eğer büyük bir ele sahip biriyseniz, soprano ukuleleri kullanmanız tercih edilmez. Tüm bu özelliklerin yanı sıra, soprano ukuleler ince bir ses çıkarır. Bu yüzden, ince bir sese sahip olan kişiler soprano ukuleleri tercih eder ve kolay bir şekilde ince sesleri üretebilirler.

Concert Ukulele

Daha kalın bir sese sahip olan kişiler tarafından tercih edilen concert ukulele, bariton ses tipine sahip kişiler tarafından tercih edilmekte. Orta seviye bir akor mesafesine sahip olduğundan, hemen hemen bütün kişiler tarafından kullanılabilir.

Tenor Ukulele

Ukulele türleri arasında en kalın sese sahip olan tenor ukuleler, yine kalın bir sese sahip kişiler tarafından tercih edilir. Rahat bir şekilde basılan akorları sayesinde büyük ellere sahip olan kişiler tarafından da kolayca kullanılabilir.

Ukulele Fiyatları

Ukulele fiyatları, ukulele modellerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle, kendinize en uygun ukuleleyi seçerek hem maddi olarak hem de zaman olarak tasarruf etmek mümkündür. Ukulele seçimi gerçekleştirirken sesinizin kalınlığına, ellerinizin büyüklüğüne göre seçim gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda, ukulelerin çıkardığı sese, klavye kısmının genişliğine göre ukulele tercihi gerçekleştirmek mantıklı olacaktır. Ukulele markaları fiyatlara etki etmesi nedeni ile bir ukulele alırken markayı da araştırmanız gerekir.

Ukulele ve Gitar Arasındaki Fark Nedir?

Birçok insan ukulele ve gitarı karıştırmaktadır. Çoğu zaman ukulele telleri ve gitar telleri de karıştırılır. Bu nedenle, bu iki telli enstrüman arasındaki farkı bilmek faydanıza olacaktır. Ukulele ve gitar farkı olarak gösterebileceğimiz en büyük fark iki enstrüman arasındaki boy farkıdır. Bu anlamda, gitar ukuleleden daha büyük bir alettir. Gitar ve ukulele arasındaki bir diğer önemli fark da dize bağlantısıdır. Gitarda 6 dizeli fark bulunurken ukulelede 4 dizeli fark bulunmaktadır. Bu iki enstrüman arasında dikkat edebileceğiniz bir diğer fark da gitarın iki türü olmasıdır. Ukulelerin ise bu üç çeşidi bulunmaktadır.

Temel Ukulele Akorları

Ukuleler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra geriye temel ukulele akorları arasındaki farkı öğrenmek kalıyor. Bir ukulele satın aldıktan sonra ilk yapmanız gereken akorlarını ayarlamak olacaktır. Temel ukulele akorlarını bilmek bu konuda oldukça faydalı olacaktır. Bunun için ukulele akort düzeni sırasını öğrenmeniz gerekir. Ukulele akort düzeni sırası ise G, C, E, A diye ilerlemektedir. Bir diğer akort tipi ise A, D, F, B olarak ilerlemektedir.

Ukulele Önerileri

Ukulele seçimi kullanıcına uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Ancak, ukulele çalmaya yeni başlayacak kişiler ukulele önerileri hakkında bilgi sahibi olmak istemekte. Daha önce de bahsedildiği gibi, üç ukulele türü bulunuyor. Ukulele önerileri de bu türlere göre değişebilmektedir.

Eğer ince bir sese sahipseniz, soprano ukuleleri tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü, soprano ukuleler çıkardığı ince sesleri ile bu kişiler için uyumlu olur. Ancak, klavye genişliği dar olduğundan büyük ele sahip kişilerin kullanılması önerilmez.

Kalın bir sese sahip biriyseniz, tenor ukuleleri seçmek sizin için daha uygun olacaktır. Ukulele seçiminde şarkı söylenecek kişinin sesi önemli olduğundan ses kalınlığına göre tercih yapılmalıdır. Tüm bu özelliklerin yanı sıra, ukulelerin nerede çalınacağı da önemlidir. Eğer satın alacağınız ukulele ile konser vermek isterseniz, büyük bir ukulele almanız daha uygun olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Ukulele nedir?

Ukulele, Portekiz’e ait dört telli bir enstrümandır.

Ukulele ve gitar arasındaki fark nedir?

Bir ukulele ve gitar arasındaki en büyük fark boyuttur. Gitarın boyutu daha büyük olup daha fazla tele sahiptir.

Ukulele türleri nelerdir?

Ukulelenin soprano, concert ve baritone olarak üç türü bulunur.

Yorum Yap